کارخانه برش انواع سنگ مرمر در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد

 

واژه مرمر شامل موادی هستند که صرف‌نظر از نحوه تکوین و پیدایش از کانی‌هایی تشکیل‌شده‌اند که درجه موهس آن‌ها از 4 الی 5 تجاوز نمی‌کند. صنعت سنگ بین مرمریت های کریستالی و مرمریتهای سنگ آهکی تمایز قائل می‌شود. مرمریتهای کریستالی ازلحاظ زمین‌شناسی مرمریت متامورفیکی هستند که در عمل با ظاهر کریستالی خود مشخص می‌شوند ولی ساختار کریستالی مرمریت های سنگ آهکی بدون چشم مسلح قابل‌مشاهده نیست. ماده معدنی موردنظر ازلحاظ ترکیب شیمیایی کربنات کلسیم با فرمول شیمیایی CaCO3 می‌باشد که در اصطلاح عمومی به آن آهک گفته می‌شود. لیکن با توجه به نوع تبلور ماده معدنی، نام علمی آراگونیت گرفته است. بافت و رنگ زیبا، کوپ دهی مناسب، امکان استفاده از قطعات کوچک این سنگ در صنایع مختلف، وجود مشتریان داخلی و خارجی و قیمت نسبتاً بالای سنگ کوپ مرمر باعث شده تا بتوان آن را به‌عنوان یک ماده معدنی باارزش استخراج و استحصال نمود. رنگ این ماده معدنی بسته به نوع شبکه بلوری و یون‌های موجود در شبکه به رنگ‌های سفید، شیری، سبز، نارنجی، قهوه‌ای، کرم و حتی خاکستری دیده می‌شود.

از قطعات کوچک آراگونیت برای ساخت مصنوعات سنگی نظیر قندان، گلدان، لیوان و... استفاده می‌شود. همچنین نخاله‌های این سنگ‌دانه بندی شده و برای موزاییک‌سازی و خاکه آن برای تولید پودر سنگ استفاده می‌شود. لذا این ماده معدنی به‌هیچ‌عنوان پرت و دورریز نداشته و از همه اجزا آن برای تهیه انواع محصولات استفاده خواهد شد. عمده کاربرد سنگ مرمر در ساختمان‌سازی است. از سنگ مرمر برای نماکاری بیرونی ساختمان‌ها، نمای داخلی ساختمان‌ها، نماکاری انواع دیوارها و ... استفاده می‌شود. در حال حاضر با گسترش ساخت‌وساز در شهرها و افزایش پروژه‌های عمرانی مصرف سنگ مرمر روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد در استفاده از سنگ مرمر پارامترهایی همچون جذب آب و میزان تخلخل، مقاومت فشاری تک‌محوری در حالت تر، مقاومت فشاری تک‌محوری در حالت خشک، دانسیته، رنگ و ... دارای اهمیت می‌باشد. سنگ مرمر بهترین و گران‌ترین سنگ ساختمانی و تزئینی در دنیاست که در رنگ‌ها و طرح‌های طبیعی متنوع در معادن ایران موجود است.

کد ISIC برش سنگ مرمر 2696412305 می‌باشد اما ازآنجاکه خط تولید این کارخانه در این طرح توانایی تولید برش به‌صورت اسلب و تایل را دارد بنابراین هردوی این محصولات در نظر گرفته‌شده‌اند.

جدول 1: مشخصات سنگ مرمر طبق طبقه‌بندی آیسیک

نام محصول

نام انگلیسی محصول

کد آیسیک

تعرفه گمرکی

رده زیست‌محیطی

سنگ مرمر به‌صورت اسلب

Cutting marble stones into slabs

2696512306

25151110

3

سنگ مرمر به‌صورت تایل

Cutting marble stones into tiles

2696512307

68022100

3درصد مواد اولیه مورد نیازداخلی 100 درصد خارجی 0 درصد
درصد فروشبازار داخلی درصد بازار خارجی درصد
زمان اجرای پروژه (ماه)
اشتغال مستقیم (نفر)
مطالعه امکان سنجی انجام شده؟
زمین تهیه شده؟
مجوزهای قانونی (جواز تاسیس و ...) اخذ شده؟
موافقت نامه شراکت با سرمایه گذار داخلی/خارجی؟
توافق با پیمانکار داخلی / خارجی؟
زیرساخت ها (برق، آب، ارتباطات، سوخت، راه و ...) فراهم شده؟
موافقت نامه مالی؟
دانش فنی، ماشین آلات، تجهیزات و کشور های سازنده آنها فراهم شده؟
قرارداد خرید ماشین آلات و تجهیزات و دانش فنی بسته شده؟


تعداد بازدید : 859