مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان خراسان شمالی|۱۸۸ مجوز بی نام در نقشه جامع سرمایه گذاری استان بارگذاری شد

۱۸۸ مجوز بی نام در نقشه جامع سرمایه گذاری استان بارگذاری شد

مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان خراسان شمالی

Home » تازه ها » ۱۸۸ مجوز بی نام در نقشه جامع سرمایه گذاری استان بارگذاری شد
M.Saeed پ, ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ - ۱۳:۱۶

نشست خبری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی و مدیران ستادی حوزه و مدیران مرتبط دستگاه های اجرایی برگزار شد و مجید پورعیسی در این نشست گفت: با تاکید استاندار و همکاری دستگاه های اجرایی تاکنون ۱۸۸ مجوز بی نام در نقشه جامع سرمایه گذاری استان بارگذاری شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، پورعیسی در این نشست اظهار داشت: از ۱۸۸ مجوز بی نام بارگذاری شده ۵۰ مورد تکمیل شده است و دیگر موارد نیز تا دو هفته آینده کامل می شود.
وی ادامه داد: تلاش داریم با هدف محرومیت زدایی و انجام کارهای اقتصادی، حمایت بیشتر نهادهای انقلابی مانند بنیادهای برکت و علوی، آستان قدس رضوی و ..‌ را به عنوان معین شهرستان ها جلب کنیم.
پورعیسی در ادامه به فعالیت های اقتصادی استان اشاره داشت و افزود:  اجرای فاز دوم کارخانه آلومینای جاجرم در زمینه راه اندازی خط تولیدی شمش آلومینیوم از سال ۹۶ در دستور کار قرار گرفت که تا پایان اسفند ماه امسال این خط به بهره برداری می رسد. وی تصریح کرد: تا پایان سال جاری فاز چهارم مجتمع صنعتی فولاد اسفراین و فاز نخست کارخانه فولاد کیمیای صبا نیز به بهره برداری خواهد رسید و همچنین فاز دوم کارخانه آذین فورج اسفراین نیز آماده بهره برداری است. وی در ادامه گفت: کارخانه شرکت کیمیاداران واقع در منطقه حصار گرمخان شهرستان بجنورد نیز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد. پورعیسی افزود: فاز دوم کارخانه بهنوش شیروان که تولید کننده نوشیدنی هاست نیز به مرحله بهره برداری رسیده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استان خاطرنشان کرد: مجموع گردش مالی بانک های دولتی و خصوصی استان افزون بر ۸ هزار میلیارد تومان بوده ولی یکی از اشکالات کار در بخش بانک های خصوصی این است که منابع جذب شده در استان مصرف نمی شود.  پورعیسی یادآور شد: منابع مالی دولتی، سرمایه گذاری خارجی، مشارکت بخش خصوصی و منابع بانکی ۴ منبع اصلی افزایش سرمایه های استان به شمار می رود.
وی به تسهیلات پرداخت شده در حوزه طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری اشاره داشت و تصریح کرد: بنا بر تاکید و دستور استاندار برای تغییر جایگاه استان در پرداخت تسهیلات طرح اشتغال روستایی و عشایری میزان پرداختی ها در هر ماه به ۴۰ میلیارد تومان رسید و امروز در مجموع از محل این تسهیلات ۲۰۳ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی تاکید کرد: هدف استاندار جذب منابع مالی بیشتر تا پایان سال جاری است و این اولویت باید مورد پذیریش مجموعه مدیریت استان باشد.
پورعیسی مطرح کرد: اگر ۳۵۰ هزار نفر از جمعیت ۹۰۰ هزار نفری استان شاغل باشند ۸۵ درصد در بخش خصوصی و ۱۵ درصد در بخش دولتی هستند که اغلب آن ها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. وی دلیل بالا بودن سهم اشتغال ناقص استان را بالا بودن میزان جمعیت عشایری و روستایی ذکر کرد و افزود: با این شرایط اگر تسهیلات هم بدهیم اما نتوانیم زنجیره تولید را تکمیل کنیم تا ارزش افزوده در استان حفظ شود، اشتغال ناقص همچنان افزایش خواهد یافت.
وی اشاره داشت: با وجود تلاش های فراوان برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژی خورشیدی در استان اما به دلیل نوسانات قیمت ارز این هدف محقق نشد. وی تاکید کرد: برای جذب سرمایه خارجی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد و جاذبه های سرمایه گذاری استان را در فرصت های مختلف به سرمایه گذاران معرفی می کنیم.
پورعیسی در ادامه به اقدامات انجام شده استان در بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه، اجرای ۴۸ طرح بوم گردی برنامه ریزی شده که تا کنون ۴۲ طرح آن محقق شده است. وی مطرح کرد: پیش از این تنها یک هتل در بجنورد وجود داشت و اکنون شاهد بهره برداری از چند هتل هستیم و با بهره برداری از مجتمع های هماگ و طلای سفید در بجنورد علاوه بر ایجاد ظرفیت های جدید برای توسعه گردشگری، ماندگاری بیشتر مسافران در استان رقم خواهد خورد.
پورعیسی با اشاره به حمایت دولت از بخش کشاورزی، گفت: شهرستان گرمه پیشتاز اجرای طرح های نوین آبیاری در استان است و اکنون ۸۵ درصد از زمین های کشاورزی به شکل سامانه های نوین آبیاری می شود و تا پایان سال آینده گرمه به عنوان شهرستان پایلوت آبیاری نوین کشاورزی معرفی می شود.
در این نشست هم چنین بیر هماهنگی کمیسیون بانک های خراسان شمالی اظهار داشت: نسبت مصارف به منابع بانک های دولتی و خصوصی استان به ترتیب ۱۱۰ و ۳۰ درصد است که نشان می دهد بخش زیادی از منابع بانک های خصوصی استان در خارج استان مصرف می شود.
علی اصغر هدایتی با اشاره به پرداخت ۲۰۳ میلیارد تومان تسهیلات طرح اشتغالزای روستایی و عشایری در استان، خاطرنشان کرد: به اعتقاد بنده افزایش ریسک پذیری مدیران بانکی و همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی با سیستم بانکی موجب تحقق هدف گذاری استاندار برای افزایش میزان پرداختی ها شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این نشست اظهار داشت: نرخ بیکاری در استان پایین تر از کشور است و از نظر نرخ مشارکت اقتصادی، در رده های نخست کشور هستیم.  حسن نوری، پایین بودن درآمد سرانه را مشکل استان خواند و هم چنین بر توانمندسازی روستاییان تاکید کرد و گفت: روستایی و کشاورزی محور بودن استان و پایین بودن درآمد کشاورزان، سبب شده تا درآمد سرانه استان با وجود اشتغال، پایین باشد.
مجید درخشانی معاون اقتصادی سازمان امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی نیز در باره مشکلات جذب سرمایه گذار خارجی گفت: پس از برجام هیئت های زیادی از خارج برای سرمایه گذاری به کشور آمدند اما سرمایه زیادی جذب نشد که یکی از علت ها، بالا رفتن نرخ ارز بوده اما عوامل دیگری مانند ریسک اعتبار و شاخص بین المللی فضای کسب و کار هم موثر بوده است.
علیرضا صبوری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی هم با بیان این که در ۲ سال گذشته ۱۰ گروه سرمایه گذاری مایل به کار در این حوزه، به استان سفر کرده اند، گفت: به علت نوسان قیمت ارز، سرمایه گذاری در اجرای نیروگاه های خورشیدی و یا بادی توجیه اقتصادی چندانی ندارد و موانع انتقال ارز به کشور از دیگر مشکلات سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی نیز با بیان این که توسعه زیرساخت های دولتی برای رونق بخش خصوصی است و باید بستر لازم برای بخش خصوصی فراهم شود، افزود: ردیف اعتباری خاص ارتقای شاخص های اقتصادی داریم که برای این ردیف اعتباری سیاست گذاری و برنامه ریزی هایی شده است تا اعتبارات را به سمت بخش خصوصی هدایت کنیم و پروژه ها به بهره برداری برسند.
حسن پارسی پور افزود: منابعی که برای این استان سال گذشته پیش بینی شده بود ۷۲۰ میلیارد تومان از محل منابع و طرح های استانی بود که تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است و قول های مساعدی برای تخصیص صددرصدی تعهدات سفر رئیس جمهور از سازمان برنامه و بودجه گرفتیم تا پروژه های اصلی تکمیل شود. وی اضافه کرد: به دلیل محدودیت های خاص در منابع مالی کشور، اعتبارات عمرانی سال ۹۸ همان ۶۲ هزار میلیارد توما امسال است و افزایشی نخواهد داشت اما سیاست خوبی برای استان ها در نظر گرفته شده و آن این است که سهم اعتباری استان ها ۱۵ درصد افزایش یافته است. وی گفت: یکی از اهداف دولت تدبیر و امید فقرزدایی و کمک به معیشت عموم مردم است و با این هدف در سال آینده ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش حقوق کارکنان را خواهیم داشت.